طراحی لوگو

لوگو یا نشانه نمادی است برای بیان یک عبارت یا القا نمودن یک مفهوم. آرم چیزی شبیه امضا یا نشانه ای برای وجود یا حضور شخص یا موسسه ای است که آرم به آن تعلق دارد. آرم در هر جایی که حضور آن موسسه یا شخص لازم است، ثبت حضور پیدا می کند و نمایندگی موسسه یا شخص را به عهده دارد.
طراحی نشانه یکی از تخصص های رایج و منحصر به فرد در طراحی گرافیک به حساب می آید و سابقه آن به زمان های بسیار دور بر می گردد، آنجا که انسان های اولیه برای انتقال مفاهیم مربوط به مثلاً شکار در یک نقطه، علائمی را روی دیوار غارها ثبت می کردند و هر کجا آن علامت دیده می شد، مفهوم واحدی را به مخاطب و بیننده منتقل می نمود. از تحولات مربوط به ثبت نشانه ها در دیوار غارها بود که حروف و به تبع آن خط اختراع شد.
لوگو، نشانه یا علامتی گرافیکی است که توسط صاحبان واحدهای تجاری، موسسه ها و حتی اشخاص حقیقی، برای متمایز کردن خود از دیگران در دید عموم، به کار می رود.
لوگو یا کاملاً گراف و شکل است (سمبول یا آیکون) و یا از نام تجاری سازمان یا موسسه تشکیل شده است (لوگوتایپ یا ورد مارک). در دوران حروفچینی با فلز داغ، لوگوتایپ، مجموعه ای از فونت ها و کاراکترها بود. در دوران کنونی که عصر ارتباطات است، لوگوی یک شرکت، اغلب مترادف با مرغوبیت یا برند شرکت است.
لوگو، آرم و نشانه، معرف هویت و شخصیت یک مجموعه، شخص، شغل و یا هرگونه فعالیت است! داشتن دانش کافی، تجربه و خلاقیت از گزینه هایی است که هر طراح «لوگو، آرم و نشانه» قوی و حرفه ای باید از آن برخوردار باشد. لوگو چهره و منظر هر برند است، بنابراین طرح آن از اهمیت زیادی برخودار است. اگر یک لوگو بخوبی و درست طراحی شود ارزش و اعتبار دوچندان برای نام تجاری یا برند به ارمغان خواهد آورد. طراحی یک لوگوی موثر برای یک برند، به خلاقیت و تلاش بیشتری نسبت به طراحی سایر اقلام گرافیکی نیاز دارد. داشتن دانش کافی، تجربه و خلاقیت از گزینه هایی است که هر طراح لوگو، آرم و نشانه قوی و حرفه ای باید واجد آن باشد.

اصول کلی برای طراحی  یک لوگو

سادگی
 • همخوانی با موضوع فعالیت شرکت، موسسه یا فرد
 • عمر بالای ۱۰ سال (برخی عمر یک نسل یعنی بین ۳۰ تا ۴۰ سال را نیز ذکر کرده اند)
 • قابلیت تک رنگ شدن (امروزه لوگوهایی برای یک محصول یا خدمات طراحی می شوند که نیازی به قابلیت تک رنگ شدن ندارد، به کاربری لوگو در طولانی مدت توجه کنید).
 • قابلیت کوچک شدن در ابعاد ۱ سانتی متر
 • ترجیحا دارای فرم هندسی
 • وضوح عوامل مورد استفاده
 • تناسب عوامل مورد استفاده
 • منحصر به فرد بودن

انواع طراحی لوگو

 • نوشتاری (لوگوتایپ یا مونوگرام)
 • تصویری و علامت اختصاری (پیکتوگرام و آرم)
 • نوشتاری – تصویری

اینکه کدام یک از این سه نوع طراحی لوگو مناسب است بستگی به برخی از عوامل دارد، از جمله وسعت کاری، منحصر به فرد بودن اسم، نوع شغل یا خدمات و عوامل دیگر.

نمادها در طراحی آرم و لوگو

امروزه بیش از هر زمانی از علائم در جایگزینی و پرمحتوا کردن علائم محدود الفبایی (یعنی حروف) استفاده می گردد. این علائم، نظیر نشانه ها یا علائم تصویری موجود در ایستگاه های راه آهن، فرودگاه ها، خیابان ها و سایر مکان های عمومی، ممکن است بر مبنای سنتی نوشتاری باشند یا نباشند. این نمادها همه جا به چشم می خورند: روی بسته بندی، قوطی، جعبه، وسایل نقلیه، کاغذ، در بازی های عمومی، بازار، نمایشگاه و جشنواره. به طور کلی، عموم مردم، کلمه (آرم) را به جای (نشانه) می شناسند.
الف) نشانه: نشانه از واژه یونانی (semeion) گرفته شد که دو واژه (semiotique) و (semidogie) از آن مشتق شده است. واژه (semiotique) یا (semidogie خاستگاه آمریکائی دارد که در آن نشانه شناسی را همچون فلسفه زبان، تعریف می کند، در حالی که اصطلاح  (semidogie) خاستگاه اروپائی دارد و بیشتر برای مطالعه زبان های ویژه با نظام های نشانه ای غیر زبانی (تصویر، ایماء و اشاره،  تئاتر و …) به کار می رود. نشانه شناسی رشته ای جدید است که از آغاز قرن بیستم پدید آمد و بدین ترتیب اصالت و مشروعیت رشته های قدیمی مثل فلسفه را ندارد.

انواع نشانه

1.  نشانه دیداری: یعنی هر آنچه با چشم می بینید و با ادراک حسی می شناسید.
2. نشانه تصویری: وقتی شماری از نشانه های دیداری ثبت می شوند و در متنی جای می گیریند تبدیل به نشانه های تصویر می شوند.

عوامل موفقیت لوگو یا نشانه

یک لوگو یا نشانه موفق بسرعت بر مخاطب تاثیر می گذارد و چشم را به خود جلب می کند. لوگو یا نشانه باید بی هیچ سخن یا کلامی قابل تشخیص بوده و دارای انسجامی باشد که آن را از دیگر نشانه ها متمایز سازد. نشانه خوب باید از قدرت و اعتباری برخوردار باشد که تا مدت زمان طولانی اعتبار خود را حفظ نموده و قابل استفاده باشد. برای طراحی هر نوع حرف نشانه ای راه های گوناگونی وجود دارد، اما اصلی ترین ویژگی یک نشانه یا یک نماد خوب، سادگی یا ایجاز آن است.
اصطلاح معروف «کمترین، بیشترین است» توسط طراحان و کسانی که طراحی تدریس می کنند بارها استفاده می شود. اصل «کمترین، بیشترین است» به آموزه های مدرسه باهاوس مربوط می شود و باید به هنگام طراحی نشانه آن را به خاطر سپرد.
بنابراین ملاحظه می شود لوگو در عین سادگی دارای ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیادی است که باید به طور ظریف و دقیق همگی این مفاهیم در قالب یک تصویر به وجود آید. به همین دلیل است که برخی معتقدند لوگو یکی از مشکل ترین موضوعات طراحی گرافیک است.

طراحی لوگوتایپ

یکی از عوامل مهم و گاهی مهم ترین ابزاری که در شکل گیری یک هویت خاص یا یک یونیفورم کلی مورد استفاده طراحان قرار می گیرد لوگو است، لوگو تایپ یا نشانه نوشته، اغلب نام خاصی برای یک شرکت، مجموعه یا کالا و گاهی تنها یک نوشته حتی فاقد معنی است که با طراحی خاص و متفاوت ارائه شده تا به اذهان بنشیند. در اکثر اوراق اداری در یک نگاه سریع اولین چیزی که به نظر مخاطبان می رسد لوگوی آن است، نام شرکت یا شخص حقیقی و ... که در بسیاری موارد مهم ترین پیام اوراق است.
مهم ترین خصیصه لوگو آن است که باید برای مخاطب قابل شناسائی باشد. بنابراین در طراحی لوگو، خوانا بودن همراه با متفاوت بودن در مقابل سایر لوگوهای هم موضوع، یک اصل است. لوگو باید قابل درک، تاثیرگذار باشد و در ذهن بیننده باقی بماند. لوگو از سرمایه های معتبر یک شرکت محسوب می شود. با ارتقاء یک شرکت همچنان نام و لوگوی آن ثابت می ماند.
یک لوگو در واقع، سمبلی است که مشخصات شرکت را نمایان می سازد. لوگوتایپ، نام شرکت است، زمانی که یک لوگوتایپ در سربرگ قرار می گیرد، به عنوان بخشی از هویت شرکت تلقی می شود. لوگو ابزار باارزشی برای شناخت سریع تر شرکت به حساب می آید.
در کل یک لوگوی ایده آل از یک نظر، باید پیام خود را بیان نماید و احساس مخاطب را نسبت به شرکت برانگیخته و نمایان سازد. حال این لوگو ممکن است کلیه عملکرد مورد نظر شرکت را بیان نکند.

در هر صورت یک لوگوتایپ باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

الف) عملکرد شرکت را نشان دهد.
ب) شناخته شده باشد.
پ) متنوع و متفاوت با لوگوتایپ هم نوع خود باشد.